Answer:
B. $123,000
Explanation:
The computation of the Paul's cost of going to college is presented below:
= Tuition fees + room and board charges + books expenses + earning as a construction job - room and board charges
= $90,000 + $15,000 + $7,000 + $22,000 - $11,000
= $123,000
We simply deduct the room and board charges while working as a construction job and the other items would be added
<u>Answer:</u>
<em>Sold product liability suit against the maker, alleging a design defect, the court may consider an available alternative design
</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>
At the core of the idea of faulty item configuration exemplified in the Restatement (Third) of Torts: Product Liability is the accessibility of a sensible elective plan that could have diminished or kept away from the danger of mischief. In any case, a product might be defective, regardless of whether no sensible elective plan exists, if it neglects to give possible directions or warnings of a predictable danger of damage. An ongoing choice of the Massachusetts Appeals Court represents the use of these standards.
Answer:
PV of lease annuity is $25000
Explanation:
As the paymengt will be made at the end of the year, the annuity is an ordinary annuity. We will calculate the present value of the ordinary annuity using the following formula,
PV Annuity = PMT * [( 1 - (1+r)^-n) / r]
Where,
- PMT is periodic payment
- r is discount rate per peiod
- n is number of periods
Thus,
PV of annuity = 3895.5 * [( 1 - (1+0.09)^-10) / 0.09]
PV of annuity = $24999.985 rounded off to $25000
Answer: ask for permission to arrive about 12:15 in the afternoon to the meeting and reply the customer question first.
Explanation:
Most of the actions taken inside a company are directed to customers' satisfaction, they are an important part of all business, so they have to be a priority. In this case, the worker can explain to the supervisor the urgent necessity of replying to the customer and the previous promise that has done of replying by noon. The supervisor may understand the important situation and summarize for the worker the 10 first minutes of the meeting; in this way the worker won't miss the meeting and will keep his commitment with the customer.
Answer:
Explanation:
a. The computation of the economic order quantity is shown below:
= 
where,
Carrying cost = $20 × 15% = 3
And, the annual demand = 450 bicycles × 12 months × 2 tyres = 10,800
And, the ordering cost is $50
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= 
= 600 tires
b. The number of orders would be equal to
= Annual demand ÷ economic order quantity
= $10,800 ÷ 600 tires
= 18 orders
c. The average annual ordering cost would equal to
= Number of orders × ordering cost
= 18 orders × $50
= $900