Answer:
133 pieces of 15cm can be cut from the ribbon.
Step-by-Step Explanation:
Length of ribbon = 20 meters
Length needed to be cut = 15 cm
We will convert meters into centimeters.
1 meter = 100 cm
20 meters = 2000 cm
Number of pieces = 
Number of pieces = 133.33
Rounding off to nearest whole number = 133
Hence,
133 pieces of 15cm can be cut from the ribbon.
The formula for the light bend would be n1*sin i= n2 * sin r
If you use "sin (90-x)= cos x" principle, you can change the sin in the equation into
n1*sin i= n2 * sin r
n1 * cos a= n2 * cos b
n2/n1= cos a/ cos b
Assuming the n constant is the ratio of the glass compared to water then the answer would be: cos a/ cos b
it issssssss $295.47 thats just ut
To find your answer you would need to add both colors(blue and green)
to do this you need to make the denominators the same :
24 is a number we can get 8 and 6 to :
1×4=4
6×4=24
5×3=15
8×3=24
your new fractions are 4/24 and 15/24, now we can add them :
4+15=19
and 24 stays the same
your answer is 19/24 (you can not simplify this)
hope this helped