Answer:
38%
Step-by-step explanation:
Option: 38%.
Total number of numbers: 150
Number of odd numbers: 72
Number of nines: 15
Number of odd numbers other than nine: 72 - 15 = 57
Probability = [number of odd numbers other than nine] / [total number of numbers] = 57/150 = 0.38
0.38 = 38%
After 6 hours the amount of caffeine 40 mg. After another 6 hours the amount of caffeine is 20 mg. It takes 12 hours for the total amount of caffeine to drop down to 20 mg. the answer is 11 am -B. Hope this helps!
His annual salary as a pharmacist is $51,200
There are a total of 52 weeks in an year.
(a) Weekly salary = annual salary/ number of weeks = 51,200/52 = $984.62 (rounded to the nearest cent)
Howard's weekly salary to the nearest cent = $984.62
(b) His salary in first three weeks = 984.62*3 = $2,953.85
Howard's earnings during the first three weeks to the nearest cent = $2,953.85
(c) He has to pay the agency 40% of his three week salary which is = 0.4*2953.85 =1,181.54
Howard must pay to the employment agency to the nearest dollar = $1,182
Answer:
75
Step-by-step explanation:
10 times 5 = 50
50 + 25 = 75
10 per hour
25 per party
Answer:
6 cm
Step-by-step explanation:
If the linear scale factor of two solids is k, then the volume scale factor is k^3.
The volume scale factor is 128/54 = 64/27 = (4/3)^3.
The linear scale factor is 4/3.
4.5 cm * 4/3 = 6 cm
Answer: The height of the larger container is 6 cm.