Answer:
only students who have recess at 12 p.m. or later may go out
Step-by-step explanation:
Let the time after midnight be represented by t, and the temperature be y. Since the temperature increases by 1.2 degrees Fahrenheit each hour, the time taken to reach 32 degrees Fahrenheit can be gotten from:
y = 1.2t + 18
put y = 32
32 = 1.2t + 18
1.2t = 14
t = 14/1.2 = 11.67 hours
Since the recess starts at half hour or hour, hence the recess would start at t = 12 hours, i.e. at 12 p.m.
Hence only students who have recess at 12 p.m. or later may go out
First, note that for angles LMP and NMP you have

If
is
more than
then

Now, since
you have

Therefore,

Answer: 
Answer:
For a = 1.22 there is one solution where y = 1.3
Step-by-step explanation:
Hi there!
Let´s write the system of equations:
a(0.3 - y) + 1.1 +2.4x(y-1.2) = 0
-1.2(x-0.5) = 0
Let´s solve the second equation for x:
-1.2(x-0.5) = 0
x- 0.5 = 0
x = 0.5
Now let´s repalce x = 0.5 and y = 1.3 in the first equation and solve it for a:
a(0.3 - y) + 1.1 +2.4x(y-1.2) = 0
a(0.3 - 1.3) + 1.1 + 2.4(0.5)(1.3 -1.2) = 0
a(-1) + 1.1 + 1.2(0.1) = 0
-a + 1.22 = 0
-a = -1.22
a = 1.22
Let´s check the solution and solve the system of equations with a = 1.22. Let´s solve the first equation for y:
1.22(0.3 - y) + 1.1 +2.4(0.5)(y-1.2) = 0
0.366 - 1.22y + 1.1 + 1.2 y - 1.44 = 0
-0.02y +0.026 = 0
-0.02y = -0.026
y = -0.026 / -0.02
y = 1.3
Then, the answer is correct.
Have a nice day!
Answer:
71.25 mph
Step-by-step explanation: