A bicyclist travels at a constant speed of 12 miles per hour for a total of 45 minutes.
We know the formula , Distance = speed * time
Speed is constant and it is 12. So it is linear
The function becomes d = 12t, x is the t is the time and d is the distance
At the starting point, t=0 and distance d=0
End point , t=45 min = 0.75 hours and distance = 12 * 0.75 = 9
So domain (t) is {
}
Range (d) is {
}
Given:
On the first day, she drove 650 miles in 10 hours.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.
To find:
Difference between average speed of second day and first day.
Solution:
We know that,

On the first day, she drove 650 miles in 10 hours. So, the average speed is


So, the average speed on first day is 65 miles per hour.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.


So, the average speed on second day is 67.5 miles per hour.
Difference between average speed is

Therefore, the average speed on the second day is 2.5 miles per hour is faster than first day.
Given that you did not include the diagram showing the circle, the tangent line and the points Q, R, and S, I am going to give you the explanation to answer the question.
1) The tangent lines to a circle form a 90° angle with the radius at the point of intersection.
2) Therefore, if the point of intersection of the tangent line and the circle is named R, and the points S and Q are one the center of the circle and the other is on the line RQ, then you know that the segment SR is a radius and the line RQ is the tangent, which means that they are perpendicular, i.e. the angle QRS is measures 90°.
In this case the answer is m angle QRS = 90°.
3) Otherwise the angle is different to 90° and you need to observe the figure to conclude whether it is greater than 90°, less than 90° or there is not enough information.
I believe the correct answers are:
<span>UV = 14 ft and m∠TUV = 45°</span>
<span>ST = 20 ft, UV = 14 ft, and m∠UST = 98°
Or, in other words, Options A and D.
</span>