With the choices you gave, the answer to this question is the first statement, "2 loaves of bread and 4 batches of muffins''. I arrived with the answer through multiplying the amount of flour and sugar required for each loaf of bread and batch of muffins.
Answer:
A number line going from negative 7 to negative 1. A closed circle is at negative 5. Everything to the right of the circle is shaded.
Step-by-step explanation:
-4.4 ≥ 1.6 x - 3.6
Solving for the value of x,
1.6 x ≤ -4.4 + 3.6
1.6 x ≤ - 0.8
Dividing 1.6 from both sides to know value of x
x ≤ - 0.5
Answer:
0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
The number of messages arriving at a multiplexer is a Poisson random variable with mean 15 messages/second.
Let X be the number of messages arriving at a multiplexer.
Mean = 15
For poison distribution,
Mean = Variance = 15

From central limit theorem, we have:
where n is the sample size.
Here, n = 1 minute = 60 seconds
P(x > 950)
Calculation the value from standard normal z table, we have,

0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
9.9^2X1.79
9.9^2=98.01
98.01X1.79=175.4379
Answer: 13 ≥ v - 1
Step-by-step explanation: The equation above represents the situation; Thirteen is at least the difference of a number v and 1