311km/h = 86.389 m/s
<span>Initial KE </span>
<span>= 0.5 * 210 * 86.389^2 J </span>
<span>work done by force of ground </span>
<span>= F * 0.81 J </span>
<span>0.5 * 210 * 86.389^2 = 0.81 F </span>
<span>F = 967433.58 N </span>
<span>capsule's weight W= 210 * 9.81 = 2060.1 N </span>
<span>F = 469.6 times capsule weight ---answer</span>
Answer:
Heidi hass really kong hair and should cut it
<span>1. To
solve this problem you must apply the formula for calcúlate the area of a
trapezoid, which is shown below:
A=(B+b)h/2
A is the area of the trapezoid (A=24).
B is the larger base </span>of the trapezoid <span>(B=5).
b is the smaller base </span>of the trapezoid<span> (b=5).
h is the height </span><span>of the trapezoid.
2. You must clear "h" from the formula:
</span><span>
A=(B+b)h/2
</span> 2A=<span>(B+b)h
</span> h=2A/<span>(B+b)
</span><span>
3. When you susbtitute the values into </span> h=2A/(B+b), you obtain:
h=2A/<span>(B+b)
</span><span> h=2(24)/(5+3)
h=48/8
h=6
</span>
Answer:
- x³ + x² + x - 3
Step-by-step explanation:
(3x³ + 2x - 3) - (4x³ - x² + x)
3x³ + 2x - 3 - 4x³ + x² - x
3x³ - 4x³ + x² - x + 2x - 3
- x³ + x² + x - 3
<u>-TheUnknown</u><u>Scientist</u>
Answer:
C
Step-by-step explanation:
just did it on edgenuity.