Answer:2
Step-by-step explanation:
Answer:
The statement that is true is;
The vertices of the image are closer to the origin than those of the pre-image
Step-by-step explanation:
The dilation rule is 0.75(x,y)= (0.75x, 0.75y)
K (-4,4)----------( 0.75*-4,0.75*4)-------K' (-3,3)
L (2,4)-----------(0.75*2,0.75*4)---------L' (1.5,3)
M (-2,2)----------(0.75*-2,0.75*2)--------M' (-1.5,1.5)
Answer:
There is 95% confidence that the population proportion of people from Vermont who exercised for at least 30 minutes a day 3 days a week is between 55.9% and 74.7%.
Step-by-step explanation:
We have to answer the population proportion for Vermont.
We can only do it by a confidence interval, as we only have information from a sample.
This sample, of size n=100, has a proportion p=0.653.
The degrees of freedom are:

We will calculate a 95% confidence interval, which for df=99 has a critical value of t of t=1.984.
The margin of error can be calculated as:

Then, the upper and lower bounds of the confidence interval are:

Then, we can say that there is 95% confidence that the population proportion of people from Vermont who exercised for at least 30 minutes a day 3 days a week is between 55.9% and 74.7%.
Answer:
D sentence 5
Step-by-step explanation:
Answer:
Zscore = 0.5
Step-by-step explanation:
If we assume a normal distribution, we mean that the diameters of each tomato follow a normal distribution. This is N~ (0,1).
By that, we mean that the mean (μ) = 0 and variance (
) = 1. Thus, since we are told that one tomato was in the 50th percentile. This implies the median. And is 0.5. And if the distribution is normal, the mean and median and mode should be equal.
Thus:
==> Z score =
= 