Situations: 1) he makes 1st shot + he makes 2nd shot P(A) = 0.4 · 0.4 = 0.16 ( 16 % ) 2) he makes 1 st shot + he misses 2nd shot P(B) = 0.4 · 0.6 = 0.24 ( 24 % ) 3) he misses 1st shot and he has no more attempts P (C) = 0.6 ( 60 %) 0.16 · 2 + 0.24 · 1 + 0.6 · 0 = 0.32 + 0.34 = 0.56 The expected value is 0.56 points.