Answer:
measure the volume of cherry syrup solution with Tartar Emetic = 22.5 mL
Hence, the correct quantity of tartar emetic to fill the prescription will be obtained
Step-by-step explanation:
Given:
Mass of Sodium citrate = 5 g
Mass of Tartar Emetic = 0.015 g = 15 mg
Volume of Cherry syrup ad 120 mL = 120 mL
sensitivity = 4 mg
Error = 5%
Now,
The smallest weight that can be measured =
or
The smallest weight that can be measured =
= 80 mg
Now,
80 mg is dissolved in 120 mL of Cherry syrup according to prescription
( Thus,
1 mg is dissolved in
of Cherry syrup according to prescription )
so to measure 15 mg of Tartar Emetic, measure the volume of cherry syrup
= 
= 22.5 mL
Hence, the correct quantity of tartar emetic to fill the prescription will be obtained
Answer:
9/20, or 0.45 mile.
Step-by-step explanation:
To find the area of a rectangle, multiply length times width. In this problem we are given both the length and width.
×
is just 9/20, which is 0.45.
Answer:
Duration of the tour he planned first is 8 days.
Step-by-step explanation:
Given that a person has 12000 rupees for his daily expenses.
Let x be the number of days.
Then daily expenses per day 
Given that number of day is increased by 2 more days, that is number of days is x+2.
New daily expense per day 
Given that this new daily expenses are 300 less than original.
That is 




(x-8)(x+10)=0
x=8 or -10.
Since number of days cannot be negative, duration of the tour planned=8.
The answers are the following:
<span><span><span>P(A)=0.75</span><span>
</span></span><span><span>P(B|A)=0.9
</span></span><span><span>P(B|<span>A′</span>)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩B)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩<span>B′</span>)=0.6
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩B)=0.7
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩<span>B′</span>)=0.3</span></span></span>
Answer:


And the answer for this case would be :
after round the value
Step-by-step explanation:
We have the following data set given:
31, 33, 36, 41, 34
If we want to find the standard deviation we need to find first the sample mean with this formula:

And replacing we got:

Now we can find the sampel deviation with this formula:

And replacing we got:

And the answer for this case would be :
after round the value