Total No of Units=12600+23400
=36000 units
Ski=12600/36000=35%
Snorkel=23400/36000=65%
Answer:
Option B
Explanation:
In simple words, cash flow statement refers to the financial statement in which an organisation depicts its sources and uses of cash for a specified period of time such as month or an year.
In this statement the inflows and outflows are categorized into three categories. Any cash flow from core business activities is grouped into operating activities section. Whereas cash flows from sale and purchase of machinery is categorized as cash flow from investing activities while transactions related to shareholders is recorded in financing activities section.
Answer:
Explanation:
You need to calculate the value of 8 × 12 = 96 different cash flows.
There is not a formula to calculate that, because the<em> $6 dollar increase</em> does not represent growing with a constant rate.
The monthly payments are:
Month payment ($)
0 (today) 300
1 306
2 312
3 318
n 306 + 6 (n-1)
96 (last) 876
Then you must create a spreadsheet with these features:
- Five columns
- First column is the month, and starts with month 0 (today)
- Second column is the initial balance, the first balance is 0
- Third column is the interest: it is calculated as the monthly interest by the initial balance. The monthly interest is 6%/12 = 0.06/12 = 0.005
- Fourth column is the amount deposited: for month zero it is $300, and every month you add $6.
- Fith column is the final balance: it is the sum of the initial balance (second column) + interest (third column) + deposit (fourth colum)
- 96 rows: 8 years × 12months/year = 96 months.
- The initial balance of each row is equal to the final balance of the previous row.
Here a sample of the first three rows:
Month Initial balance Interest Deposit Final balance
0 0 0 300 300
1 300 300×0.005 = 1.5 306 607.5
2 607.5 607.5×0.005 312 922.54
When you do it up to the row 96, the final balance is <em>the balance in the acccount at the end of the eight years</em>.
The last row of your spreadsheet will show:
96 69,042.81 345.21 876 70,264.03
Thus, <em>the balance at the end of eight years will be $70,264.03</em>
Answer:
$23,977.29
Explanation:
In order to determine how much Marko would be willing to pay, we have to calculate the present value of the ABC Co.
Present value is the sum of discounted cash flows
Present value can be calculated using a financial calculator:
Cash flow in year 1 =$4,800
Cash flow in year 2 = $9,800
Cash flow in year 3 = $16,000
I = 11%
Present value = $23,977.29
To find the PV using a financial calacutor:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. After inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.
3. Press compute
I hope my answer helps you
The best and most correct answer among the choices provided by the question is
The statement that points out his most serious omission is "<span>What if the electric bill increases?".
</span>I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!