Answer:
measure the volume of cherry syrup solution with Tartar Emetic = 22.5 mL
Hence, the correct quantity of tartar emetic to fill the prescription will be obtained
Step-by-step explanation:
Given:
Mass of Sodium citrate = 5 g
Mass of Tartar Emetic = 0.015 g = 15 mg
Volume of Cherry syrup ad 120 mL = 120 mL
sensitivity = 4 mg
Error = 5%
Now,
The smallest weight that can be measured =
or
The smallest weight that can be measured =
= 80 mg
Now,
80 mg is dissolved in 120 mL of Cherry syrup according to prescription
( Thus,
1 mg is dissolved in
of Cherry syrup according to prescription )
so to measure 15 mg of Tartar Emetic, measure the volume of cherry syrup
= 
= 22.5 mL
Hence, the correct quantity of tartar emetic to fill the prescription will be obtained
Using the given formula T = LS
And given the time is 3 minutes (3 x 60 = 180 seconds)and the speed is 4-1/2 inches per second:
180 = L x 4-1/2
Solve for L by dividing both sides by 4-1/2:
L = 180 / 4-1/2
L = 40
The length should be 40 inches.
Answer:
one for each angle measure) Line GJ is transversal, and since the bases ... I cannot add the measurement to my drawing by they are both 84 degrees. i hope i helped??
Step-by-step explanation:
Answer: Hello!
Ok, because the bulbs are wired in series, then if only one fails, all the string fails.
Then we need to see the probability for the 20 bulbs to not fail.
If the probability for each bulb to fail is 0.02, then the complement (or the probability of working fine) is 1 - 0.02 = 0.98
then we have 20 bulbs, and each one has a probability of 0.98 of working alright, then the probability for all them to work alright is the multiplication of this probabilities, this is
= 0.6676
rounded up in the decimal, we have 0.668
then the correct answer is c.
<u>Answer:</u>
Tabitha will use 12 teaspoons.
<u>Explanation: </u>
According to the question, Tabitha has a largest volume-measuring tool teaspoon, and she wants to use one-fourth cup of broth.
Given that 1 cup consists of 16 tablespoons and 1 tablespoon has 3 teaspoons.
From the data, we can calculate that;
16 tablespoons will be equal to (3*16) = 48 teaspoons.
Therefore, 1 cup = 48 teaspoons.
Substituting the data and we can calculate that 1/4 cup = 48/4 = 12 teaspoons.