Answer:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
Step-by-step explanation:
Hello!
The historical information indicates that 60% of the forest trees are classified as softwood.
A botanist thinks that the proportion might be greater than 60%, so he tested his belief obtaining:
H₀: p = 0.60
H₁: p > 0.60
p-value: 0.015
You need to interpret this p-value. Little reminder:
The p-value is defined as the probability corresponding to the calculated statistic if possible under the null hypothesis. It represents the % of size n samples from a population with proportion p=p₀, which will produce a measure that provides evidence as (or stronger) than the current sample that p is not equal to p₀.
The correct answer is:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
I hope this helps!
Well since the value of C has been given to you, plug it into the equation.
F = 1.8(10) + 32
F = 18 +32
F = 50
The temperature in Fahrenheit would be 50 degrees.
Answer:
0
Step-by-step explanation:
Each expression is a way to write the sum ...
3 + 5 + 7 + 9
That sum in each case is 24, so the difference is 24-24 = 0.