The empirical rule for normal distributions states that approximately 68% of the data points lie within the range plus and minus one standard deviation of the mean.
The answer is 68%.
He would be driving approximately 110 km an hour
3 red shells equals $2.25 and 5 white shells equal 2.45. Add those together and you get $4.70.
So 3 red and 5 white shells would be the next guess.
Part 1 : A=1/2 ap P= 2A/a = 1000/10 = 100 ft.
Part 2 : (100 ft.)($7.95/ft) = $795
I'm not sure for part 3.
Let
x----------------------- > number of <span>cans of fruit-----------------> 24 per minute
</span>y----------------------- > number of cans of vegetables-------> 64 per minute
<span>z----------------------- > number of cans of food per minute
t----------------------- > time in minutes
z=(x+y)*t
z=(24+64)*t--------------- > 88t
z=88t---------------------------------- > this is the equation required
we know that z=384
then
</span>384=88t------------- > t=4.36 minutes