Hello There!
The quotient is 2'188 R 2
Hope This Helps You!
Good Luck :)
- Hannah ❤
Answer:
<em>55mph
. None of the options are correct
</em>
Step-by-step explanation:
If the speed varies inversely as the time it takes to drive, then v ∝ 1/t. where;
v is the speed
t is the time taken
Hence;
v = k/t with k being the constant of proportionality.
Since it takes Kris 5 hours when driving at 55 mph, we will substitute v = 55mph and t = 5 hours. into the equation above to get the value of k as shown:
55 = k/5
Cross multiply
k = 55*5
k = 275
Hence, to calculate the speed it will Martin to drive for 5 hours, we will substitute k = 275 and t = 5 into the original equation v = k/t as shownl
v = 275/5
v = 55 mph
<em>Hence, we can conclude that Martin will also need to drive at a speed of 55mph if he wants to take 5hours.</em>
In the given diagram, line BG bisects ∠ABC and ∠DEF, m∠ABC= 112°, and ∠ABC≅∠DEF. So the measure of angles are :
1. m∠DEF= 112° because ∠ABC≅∠DEF
2. m∠ABG= 56° because a straight line BG is bisecting ∠ABC in two equal parts. So,
3. m∠CBG= 56° because ∠ABG and ∠CBG are equal.
4. m∠DEG= 56° because ∠ABG ≅ ∠DEG
Answer:
-20+1 every minute
Step-by-step explanation: