Assuming that the 1.5% annual interest is split into monthly basis with the same amount, then the monthly interest should be: 1.5%/12= 0.125%.
If you put $1000 for annual interest, the saving account would become: $1000*(100%+1.5%)= $1015
If you put $1000 for monthly interest, the saving account would become: ($1000*(100%+0.125%)= $1000*1.0151035559= $1015.10
Then, the money difference should be: $1015.10-$1015= $0.10
36.00 will be enough to pay for fuel because if you multiply the 8.8 gallons of diesel needed by the fuel cost per gallon you get 35.112
Answer:
45000
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
Hello
let's say that the price of the book was x
the price after a 20% discount is x - 20%*x = x*(1-20%)=x*(1-.20)=0.8*x
and this is $72 so we can write that
0.8*x=72
and then divide by 0.8 both parts
x = 72/0.8=90
So the list price value of the book is $90
and we can verify as 90 - 20%*90 = 90 - 18 = 72
Hope this helps
<span>The answer would be: C. ∠DFE is congruent to ∠GFH.
From the question, it is stated that the ratio of DF/GF and EF/HF would be 1:3. The ratio of two sides is already same so you can fulfil the two side criteria from SAS. The remaining is only the angle that should be between those two sides. The angle of DFE should be same with </span><span>GFH</span>