Answer:
rate set by first complex bank is = 5.07 %
Explanation:
given data
simple interest = 6.4 %
investment time = 10 year
solution
we consider here first total interest on the amount $100 paid as simple interest is for 10 year will be
interest = $100 × 6.4% × 10
interest = $64
so future value will be = $100 + $64 = $164
so now we consider rate of interest = r
so that now we apply here future value formula
future value = investment ×
...............1
$164 = $100 ×
1.64 = 
solve it we get
r = 0.05071
so rate set by first complex bank is = 5.07 %
Answer:
Option C is correct
Explanation:
Using straight line depreciation method we can calculate the annual depreciation of the machinery, which can be calculated from the following formula:
Straight Line Depreciation = (Cost - Salvage Value) / Useful value
Straight Line Depreciation = ($95000 - $5000) / 5 years life = $18,000
The double entry would be:
Dr Depreciation Expense $18,000
Cr Accumulated Depreciation $18,000
<span>Let us assume Toni made 100 apple pies in 10 hours, that means 10/hour.
Now, with help of assistant she produces 60% more and work for 20% less time.
So,
[100+(60% of 100)] = 160 apple pies produced in [10-(20% of 10)]= 8 hours.
160/8 = 20/hour
So, with the help of assistant Toni's output of apple pies per hour increases by 100%.</span>
Answer:
The Total manufacturing costs will increase while the unit manufacturing costs will decrease
Explanation:
The most likely behavior of the total manufacturing costs as well as the unit manufacturing costs is that the Total manufacturing costs will increase while the unit manufacturing costs will decrease because Atlas Manufacturing has the capacity to produce 50,000 valves annually which is per year in which it produces 40,000 valves and is about to increase the production to 45,000 valves the next coming year which will cause the manufacturing costs to increase and inturn cause the unit manufacturing costs to decrease.