Answer:
Hey there!
The robot moves 63 cm in 9 seconds. Then in 1 second, it moves 7 cm.
If it goes 49 cm, it will take 7 seconds.
Let me know if this helps :)
Answer:

Step-by-step explanation:
The exponential function is often used to model natural growing or decaying processes, where the change is proportional to the actual quantity.
An exponential decaying function is expressed as:

Where:
C(t) is the actual value of the function at time t
Co is the initial value of C at t=0
r is the decaying rate, expressed in decimal
The concentration of the pollutants starts at Co=5 mg/lt. We also know the pollutant reduces its concentration by 10% each hour. This gives us a value of r = 10% / 100 = 0.1
Substituting into the general equation:

Operating:

Provide better info thanks
Answer:
No
Step-by-step explanation:
The first nine in on the place of the thousands, while the second nine is on the place of the tens. so the first nine is a hundred times as great as the second nine
Solve
hmmm
half life
well, 120 to 60 is half
60=120e^(-0.00043t)
solve for t
divide both sides by 120
1/2=e^(-0.00043t)
take ln of both sides
ln(1/2)=-0.00043t
divide both sides by -0.00043
ln(1/2)/-0.00043=t
t≈1611.97 years
about 1612 years