Volume of a cylinder = π r² h
Given:
radius = (x+8)
height (2x + 3)
Volume of a cylinder = π * (x+8)² * (2x + 3)
V = π * (x+8)(x+8) * (2x+3)
V = π * (x² + 8x + 8x + 64) * (2x + 3)
V = π * (x² + 16x + 64) * (2x + 3)
V = π * (2x³ + 32x² + 128x + 3x² + 48x + 192)
V = π * (2x³ + 32x² + 3x² + 128x + 48x + 192)
V = π * (2x³ + 35x² + 176x + 192)
change in velocity = 20 - 0 = 20
change in time = 2 seconds
Divide the change in velocity over the change in time: 20/2 = 10
The average acceleration is 10 m/s^2
I.e, each second, the speed increases by 10 m/s
This question is incomplete because it lacks the appropriate figure. Find attached to this answer the diagram of the figure.
Answer:
8%
Step-by-step explanation:
The formula for Probability =
Numbers of possible outcomes ÷ Number of events.
From the diagram, Number of Possible outcomes is given as = Number of Adults that prefer auto racing = 179 adults
Number of events is obtained from the questions as the Number of Adults = 2237 adults
Probability that an adult chosen at random prefers auto racing = 179 adults /2237 adults
= 0.0800178811
Rounding my answer to the nearest whole percent, the probability that an adult chosen at random prefers auto racing
= 0.0800178811 × 100
= 8%