12 cookies= 1 dozen.
12*4 (dozens) =48
48/ 4= 12
12 cookies is a 1/4 or 25% of the whole amount of cookies.
48- 12= 36
He brings 36 cookies to school.
Answer: The probability he didn't take an SAT prep course = 0.985
Step-by-step explanation:
Let us first assume that he took SAT prep.
Surveys indicate that 5% of the students who took the SATs had enrolled in an SAT prep course. 30% of the SAT prep students were admitted to their first choice college. That is,
30/ 100 of 5 = 0.3 × 5 = 1.5
The probability he did take an SAT prep course and got admission into the college of first choice will be
P(prep) = 1.5 / 100 = 0.015
The probability he didn't take an SAT prep course will be:
P(not prep) = 1 - P(prep)
P(not prep) = 1 - 0.015
P(not prep) = 0.985
To solve this problem you must apply the proccedure shown below:
1. You have that the lenght ot the board is 6 feet and <span> forms a 60 degree angle with the ground. Therefore, you have:
Sin</span>α=opposite/hypotenuse
α=60°
opposite=x
hypotenuse=6
2. When you substitute the values, you obtain:
Sin(60°)=x/6
3. Now, you must solve for x, as following:
x=6Sin(60°)
x=5.19
Therefore, the answer is: 5.19 feet.
Answer:
the correct answer is 14
Step-by-step explanation:
Tara was right terrence was close but he put the(.) in the wrong spot the correct answer is 243.984 but terrence put 2439.84
^ ^
l l
l l