Answer:
(i) 0.15708
(ii) 0.432488
(iii) 3
Step-by-step explanation:
Given that, 99% of people who fracture or dislocate a bone see a doctor for that condition.
There is only two chance either the person having fracture or dislocation of bone will either see the doctor or not.
As per previous data, if one person got a fracture or dislocation of bone, the chance of seeing the doctor is 0.99. Assuming this chance is the same for every individual, so the total number of people having fractured or dislocated a bone can be considered as Bernoulli's population.
Let p be the probability of success represented by the chances of not seeing a doctor by any one individual having fractured or dislocated a bone.
So, p=1-0.99=0.01
According to Bernoulli's theorem, the probability of exactly r success among the total of n randomly selected from Bernoulli's population is

(i) The total number of persons randomly selected, n=400.
The probability that exactly 5 of them did not see a doctor
So, r=5 , p=0.01
Using equation (i),


=0.15708
(ii) The probability that fewer than four of them did not see a doctor





(iii) The expected number of people who would not see a doctor


=3
Answer:
y=2x^2-8x+10
Step-by-step explanation:
y=2x^2-8x+10
vertex (2,2)
y=a(x-h)^2+k
y=2(x-2)^2+10
The side lengths could be 10, 24 and 26 units.
We must first find the side lengths. We use the distance formula to do this.
For RT:

For ST:

For TR:

Our side lengths, from least to greatest, are 5, 12 and 13.
To be similar but not congruent, the side lengths must have the same ratio between corresponding sides but not be the same length. 10, 24 and 26 are all 2x the original side lengths, so this works.
Coefficient of variation is calculated by dividing the standard deviation by the mean multiplied by 100. Given a data set with mean equal to 60 and variance equal to 9, we can calculate the coefficient of variation by finding the value of the standard deviation which is the square root of the variance. so standard deviation is equal to square root of 9 which is 3. Then, the coefficient of variation is equal to 3/60*100 which is equal to 5%.
First, determine the distance of the motorcycle and the car from the start point. The distance could be determined using
d stands for distance, v stands for speed, t stands for time
The car
d = 48 × t
d = 48t
The motorcycle
d = 20 × t
d = 20t
At the end of t hours, the car is 48t miles (east) from the start point and the motorcycle is 20t miles (north) from the start point.
Second, determine the distance between 48t miles at east and 20t miles at north using pythagorasdistance =

distance =

distance =

distance = 52t
The expression for their distance apart at the end of t hours is 52t