. . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ./ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Answer:
8 15/16 inches
Step-by-step explanation:
just multiply 2 3/4 by 3 1/4
Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
Answer:
<em>The probability that the spark plugs are supposed to have a gap between 3.9mm and 4.3mm.</em>
<em>P(3.9≤X≤4.3) = 0.9922</em>
Step-by-step explanation:
<u><em>Step(i):-</em></u>
<em>Given that the mean of the Normal distribution = 4.1mm</em>
<em>Given that the standard deviation of the Normal distribution = 0.0075mm</em>
<em>Let 'X' be the random variable in a normal distribution</em>
Given that X₁ = 3.9mm


Given that X₂ = 4.3mm


<u><em>Step(ii):-</em></u>
<em>The probability that the spark plugs are supposed to have a gap between 3.9mm and 4.3mm.</em>
<em>P(3.9≤X≤4.3) = P(-2.666≤Z≤2.666)</em>
<em> = P(Z≤2.666)-P(Z≤-2.666)</em>
<em> = 0.5 +A(2.666) - (0.5-A(2.666)</em>
<em> = 2 × A(2.666)</em>
<em> = 2×0.4961</em>
<em> = 0.9922</em>
<u><em>Final answer:-</em></u>
<em>The probability that the spark plugs are supposed to have a gap between 3.9mm and 4.3mm.</em>
<em>P(3.9≤X≤4.3) = 0.9922</em>
<em></em>
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Being similar means that the shapes will have the same shape and dilation factor between sides, but if they are not congruent then the size will not be the same.