An isosceles triangle is a special type of triangle that has two equal sides. Consequently, the two base angles are also equal. Since the interior angles of a triangle should sum up to 180°, the general equation should be
180° = 2*Base angle + Vertex angle
Let the base angle be x. Thus, the vertex angle is equal to
Vertex angle = 4x - 6
Substituting,
180 = 2x + 4x - 6
x = 31°
Vertex angle = 4(31°) - 6
Vertex angle = 118°
First, determine the distance of the motorcycle and the car from the start point. The distance could be determined using
d stands for distance, v stands for speed, t stands for time
The car
d = 48 × t
d = 48t
The motorcycle
d = 20 × t
d = 20t
At the end of t hours, the car is 48t miles (east) from the start point and the motorcycle is 20t miles (north) from the start point.
Second, determine the distance between 48t miles at east and 20t miles at north using pythagorasdistance =

distance =

distance =

distance = 52t
The expression for their distance apart at the end of t hours is 52t
Answer: the probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles is 0.067
Step-by-step explanation:
Since the life expectancy of a particular brand of tire is normally distributed, we would apply the formula for normal distribution which is expressed as
z = (x - µ)/σ
Where
x = life expectancy of the brand of tire in miles.
µ = mean
σ = standard deviation
From the information given,
µ = 40000 miles
σ = 5000 miles
The probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles
P(x = 47500)
For x = 47500,
z = (40000 - 47500)/5000 = - 1.5
Looking at the normal distribution table, the probability corresponding to the z score is 0.067
Answer: The frog fell asleep for 4 nights.
Step-by-step explanation: First, he climbs up 3m every night. there are 16 nights before he gets to 29m. He has not climbed up for the 16th day so 15*3= 45. 45-29= 16. 16/4=4. The frog slept for 4 nights.
The value 65.8 is the y-intercept which means that we will get y = 65.8 if x is equal to zero. This means that 65.8 is the score that one can get if he does not study at all.