PART 1:55-21=35
35/60=<span>.58333
360</span>×<span>.58333 =210 DEGREES
</span><span>210*pi/180 = 3.665 RADIANS
PART 2: </span><span>(pi) x 2r x .58333
</span><span>3.14 x 12 x .58333 = 21.98 in
PART 3: </span><span>5π inches = 5 x 3.14 = 15.708 inches / 6 in radius = 2.618 radians
PART 4: </span><span>2.618 radians * 180/pi = 150° </span>
<span> x coordinate = 6(cos 150°) = -5.196 </span>
<span> y coordinate = 6(sin 150°) = 3 </span>
<span> the coordinates would be (-5.196, 2)</span>
Answer: 72
Step-by-step explanation: so you do a line = line method the lines should look like they are fractions.
you do it for the both numbers the percent is always out of 100.
it should look like this
40% ?
--------- = -----------
100% 180
then you cross multiply 40 and 180 and than divide it by 100. your answer should be 72. you later replace the ? with 72
you know this because It is smaller than 180 and its bigger than the number 40.
You move to the right, so the exponent is gonna be negative.
1.21 * 10-²
Answer:
The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

Find the minimum height in the top 15% of heights.
This is the value of X when Z has a pvalue of 0.85. So it is X when Z = 1.04.




The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.