Answer:
60.42%
Step-by-step explanation:
Number of home runs hit by Adrian Beltre in 2004 = 48
Number of home runs hit by Adrian Beltre in 2005 = 19
To find:
Percentage decrease in home run production from 2004 to 2005.
Solution:
To find the percentage decrease, first of all we need to find the decrease in the number of home runs and then we will divide with the number of home runs in 2004 and then finally will multiply the result with 100 to get the percentage decrease.
Decrease in the number of home runs = Number of home runs in 2004 - Number of home runs in 2005 = 48 - 19 = 29

Therefore, by 60.42% Beltre's home run production has decreased from 2004 to 2005.
The answer to your question is x = 8
<span>Point B has coordinates (3,-4) and lies on the circle. Draw the perpendiculars from point B to the x-axis and y-axis. Denote the points of intersection with x-axis A and with y-axis C. Consider the right triangle ABO (O is the origin), by tha conditions data: AB=4 and AO=3, then by Pythagorean theorem:
</span>
<span>

.
</span>
{Note, that BO is a radius of circle and it wasn't necessarily to use Pythagorean theorem to find BO}
<span>The sine of the angle BOA is</span>

Since point B is placed in the IV quadrant, the sine of the angle that is <span> drawn in a standard position with its terminal ray will be </span>
<span /><span>
</span><span>
</span>

.
Answer:
The answer is "8".
Step-by-step explanation:
Let the number are a, b, c then value is as follows:
a= 3
b= 5
c= 7
The addition of equation ⇒ a+b+c =15....................(i)
multiply by the value ⇒ 3a + 5b + 7c = 75
...............(ii)
let b= 15-a-c which subtract from equation (ii)
equation:
⇒ 3a + 5b + 7c = 75
⇒ 3a + 5(15-a-c) + 7c = 75
⇒ 3a +75-5a-5c+7c = 75
⇒ 3a -5a-5c+7c = 75-75
⇒ -2a + 2c = 0
⇒ 2(c-a) = 0
⇒ (c-a) = 0
⇒ c=a
if we put value in between 0 to 7 from it satisfies the two equations, with c=a and b = 15 - a - c. So, the correct answer is 8.
Answer:
Store A offers the least amount for the sofa
Step-by-step explanation:
Cost of sofa =$500
For store A
Discount =20% off
The amount of the discount is
=20/100*500
=0.2*500
=$100
6.5% sales tax
The amount of tax is
=6.5/100*500
=0.065*500
=$32.5
Total cost of the sofa
=500-100+32.5
=400+32.5
=$432.5
For store B
Discount =30% off
The amount of the discount is
=30/100*500
=0.3*500
=$150
Shipping fee $85
Total cost of sofa
=500-150+85
=350+85
=$435