Answer:
The spinner has 6 equal-sized slices, so each slice has a 1/6 probability of showing up.
I guess that we want to find the expected value in one spin:
number 1: wins $1
number 2: wins $3
number 3: wins $5
number 4: wins $7
number 5: losses $8
number 6: loses $8
The expected value can be calculated as:
Ev = ∑xₙpₙ
where xₙ is the event and pₙ is the probability.
We know that the probability for all the events is 1/6, so we have:
Ev = ($1 + $3 + $5 + $7 - $8 - $8)*(1/6) = $0
So the expected value of this game is $0, wich implies that is a fair game.
Answer:
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat adult adults wear glasses or contact lenses as a success.
P(Adults wear glasses or contact lenses) = 75% = 0.75
Then the number of adults follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 10
We have to evaluate:
P(fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses)
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Answer:
$88.00
Step-by-step explanation: