2times1 because 2.75 take the 75 off and 1.25 take the 25 off so you multiply 2 and 1 so 2times1 equals 2
Answer: 75 students.
Step-by-step explanation:
In the data set we have a total of 10 + 8 + 7 + 5 = 30 students.
of those, 10 want to go to the park, the percentage is:
(10/30)*100% = 33.3%
Then, out of the 225, we can expect that a 33.3% (or 0.333 in decimal form) want to go to the park, this is:
N = 225*0.333% = 74.925
We can roud it up, and get N = 75
So Sally can expect that 75 students want to go to the park


The plane has intercepts in the
plane at (4, 0, 0) and (0, 1, 0), so the flux is given by (via the divergence theorem)

Answer:
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300
Final purchase price= $340
Step-by-step explanation:
Marie has two coupons
one for a 15% discount and one for $50 off any purchase above $300.
The stores allow the two coupons to be combined and she spends a total of $450.
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300.
So Marie have $400 now
15% off $400= 400-(0.15*400)
15% off $400 = 400-60
15% off $400 =$ 340
Answer:
8/11
Step-by-step explanation:
Only 3 of the nickels are neither dimes nor Canadian. The other 8 of 11 coins are dimes or Canadian. The probability of choosing one of them at random is 8/11.