there is 0.015 kilos in 15 grams. if each can weighs 0.015 and he gets paid 50p per KG. 0.015 X 66 will get you 1 kilogram! so you have 66 cans to get 1 kg worth of cans. so there is 15 dollars and each kg is worth 50p- so 66 cans is = 50p
and there is 2 KG per dollar so 15 X 2 is 30! and then 66 X 30 is 1980!
66 for each KG and 30 represents how many 50p's are needed for 1 dollar!
so that is 1980 cans to get 15 dollars!
Answer:
x =76.45 degrees
Step-by-step explanation:
72 + 252 – 2(7)(25)cos _x__=242
combine like terms
324-350cosx = 242
subtract 324 from each side
-350x = -82
divide by -350
cos x = -82/-350
cos x = 82/350
take the arccos of each side
arccos (cos x) = arccos (82/350)
x =76.45 degrees
376/93 = 4.04301075
376/ 93.01 = 4.04257607.
So 376 divided by 93 is greater because the higher the divisor, the lower the quotient.
To find the area to the right of a positive z-score, begin by reading off the area in the standard normal distribution table. Since the total area under the bell curve is 1, we subtract the area from the table from 1. For example, the area to the left of z = 1.02 is given in the table as .846.
Answer:
a) 0.9644 or 96.44%
b) 0.5429 or 54.29%
Step-by-step explanation:
a) The probability that at least 1 defective card is in the sample P(A) = 1 - probability that no defective card is in the sample P(N)
P(A) = 1 - P(N) .....1
Given;
Total number of cards = 140
Number selected = 20
Total number of defective cards = 20
Total number of non defective cards = 140-20 = 120
P(N) = Number of possible selections of 20 non defective cards ÷ Number of possible selections of 20 cards from all the cards.
P(N) = 120C20/140C20 = 0.0356
From equation 1
P(A) = 1 - 0.0356
P(A) = 0.9644 or 96.44%
b) Using the same method as a) above
P(A) = 1 - P(N) .....1
Given;
Total number of cards = 140
Number selected = 20
Total number of defective cards = 5
Total number of non defective cards = 140-5 = 135
P(N) = 135C20/140C20 = 0.457
From equation 1
P(A) = 1 - 0.4571
P(A) = 0.5429 or 54.29%