answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
2 years ago
13

15.6°F in 13 minutes

Mathematics
2 answers:
Scrat [10]2 years ago
7 0
15.6 in 13 minutes? are you asking how it got to 15.6 in 13 minutes?
KIM [24]2 years ago
3 0

Answer:

1.2 degree Fahrenheit per minute.

Step-by-step explanation:

We are supposed to find the unit rate for 15.6°F in 13 minutes.

To find the unit rate for our given scenario, we will divide 15.6 by 13 as:

\text{Unit rate}=\frac{15.6^{\circ}F}{13\text{ min}}

\text{Unit rate}=\frac{1.2^{\circ}F}{\text{ min}}

Therefore, our required unit rate would be 1.2 degree Fahrenheit per minute.

You might be interested in
A contractor has at most $42 to spend on nails for a project. Finishing nails cost $0.45 per pound and common nails cost $0.60 p
mojhsa [17]

<em><u>Question:</u></em>

A contractor has at most $42 to spend on nails for a project. Finishing nails cost $0.45 per pound and  common nails cost $0.60 per pound. He would like to purchase at least 30 pounds of nails total. Write a system of linear inequalities

<em><u>Answer:</u></em>

The system of linear inequalities are:

x + y\geq 30\\\\0.45x+0.60y\leq 42

<em><u>Solution:</u></em>

Let "x" be the pounds of finishing nails

Let "y" be the pounds of common nails

Given that,

He would like to purchase at least 30 pounds of nails total.

"at least" means that he can purchase 30 pounds or more than 30 pounds also

So, we have to use "greater than or equal to" symbol

x + y\geq 30

From given,

Cost of 1 pound of finishing nail = $ 0.45

Cost of 1 pound of common nail = $ 0.60

A contractor has at most $42 to spend on nails for a project

"at most" means he can spend 42 or less than 42

So we have to use " less than or equal to" symbol

Thus we frame a inequality as:

x \times 0.45 + y \times 0.60\leq 42\\\\0.45x + 0.60y\leq 42

Thus the system of inequalities are:

x + y\geq 30\\\\0.45x+0.60y\leq 42

4 0
2 years ago
Malcolm buys a 5/6 pound of black beans and a 3/4 pound bag of pinto beans. How many pounds of beans does Malcolm buy in all?​
artcher [175]

Answer:

1 7/12

Step-by-step explanation:

5/6+3/4=10/12+9/12 = 19/12 or 1 7/12

4 0
1 year ago
If john can drink one barrel of water in 6 days, and mary can drink one barrel of water in 12 days, how long would it take them
krek1111 [17]
Hello,

A good first step to take would be to calculate how much of a barrel John and Mary can drink together in 1 day.


If John can drink 1 barrel in 6 days, then every day he can drink 1/6 of a barrel.
If Mary can drink 1 barrel in 12 days, then every day she can drink 1/12 of a barrel. 

Every day, the total that John and Mary can drink will be (1/6) + (1/12) = (1/4) of a barrel.

If we want to know how many days it will take for them to drink 1 barrel of water together, and they drink 1/4 of a gallon every day, we do 

(1) / (1/4) = 1 * (4/1) = 4 days

It will take 4 days for John and Mary to drink 1 barrel together.

Hope this helps!


6 0
2 years ago
ted bought 1 box of whistles 1 box of streamers and 1 box of stickers how many party favors did he buy in all show your work
EleoNora [17]
1+1+1=3 I hope that helps
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 24x^2y^6-16x^6y^2+4xy^2 divided by 4xy^2?
sertanlavr [38]

24x^2y^6-16x^6y^2 = 8y^4x^4 +4xy^2

8y^4x^4 +4xy^2 = 12y^6x^5 / 4xy^2

<span>12y^6x^5 / 4xy^2 = 3y^4x^4  ... I think that is the answer! :)
</span>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • LeAnn wants to giftwrap a present she got for her little brother. How many square inches of giftwrap will be needed to cover a b
    9·1 answer
  • Find all the zeros of the equation<br> -2x^4+27x^2+1200=0
    9·1 answer
  • The distance between two locations, A and B, is calculated using a third location C at a distance of 15 miles from location B. I
    11·1 answer
  • Which statement is true about the graphs of the two lines y = x + 2 and y = x ? The lines are perpendicular to each other becaus
    14·2 answers
  • Which table describes the behavior of the graph of f(x) = 2x3 – 26x – 24?
    7·2 answers
  • Rhian sat a Maths test and an English test.
    13·2 answers
  • Sam is thinking of retiring from his job after many years of faithful service. During the last 35 years at his job, his annual s
    5·2 answers
  • Anna and Lionel share $675 in the ratio 4 : 5 Lionel gives 3/5 of his share of the money to his mother. How much money does Lion
    15·1 answer
  • If candies are sold at 3 pcs for php.2.00.how many candies can melai get if she has php20.00?​
    6·1 answer
  • Davion wants to buy 4 tickets to a basketball game. He sees that there is a discount for $25 off his entire purchase at checkout
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!