Answer:
Each unit cost $800
Step-by-step explanation:
Annual compensation = $48,000
Annual number of units sold = 2000
Commission on each item sold = 3%
Compensation for 2000 units = $48,000
Compensation for 1 unit = $48,000/2000 = $24
Cost of one unit = compensation for one unit ÷ commission on one unit = $24 ÷ 3% = $24 ÷ 0.03 = $800
300 - 2x = 146, where x is the number
Subtract 300 from both sides.
-2x = -154
Divide both sides by -2.
x = 77
Answer:
3781
Step-by-step explanation:
80 hours × $18=$1440 for labor. 1440+15%(1440×.15)=$216.00 + material cost=$2125
(2125.00+1440.00+216=3781)
Answer:
The least possible number of coins that Pirate Jack has is 77.
Step-by-step explanation:
i) let the number of coins in the piles for the parrots be x.
ii) therefore we can say that the total number of coins be 7x + 4
iii) let the number of coins in the piles for for the pirates be y.
iv) therefore we can say that the total number of coins be 11y + 4
v) therefore we can say that 7x + 4 = 11y + 4
vi) therefore 7x = 11y
vii) therefore the least possible number of coins that Pirate Jack has is equal to the LCM of 11 and 7 which is 77.
viii) x = 11 and y = 7
Answer
<span>A. (3a − x)(2b + y)
cause
</span><span> (3a − x)(2b + y) = 6ab + 3ay -2bx -xy (expand by using distributive property)</span>