Answer:
Step-by-step explanation:
Given that a store receives shipments of peaches. They want to sort them by weight.
The sorting pattern is as follows:
Peaches : Pound = 2:1 or 3.25:1 or 1:3.25
Given are i) 26 peaches to 13 lbs = 26:13=2:1 Hence goes to the first box
ii) 6 peaches to 19.5 lbs =6:19,5 = 1:3,25 lb. Hence goes to II box
iii) 13 peaches to 4 lbs: =13:4=3.25:1 Hence goes to II box
iv) 39 peaches to 12 lbs: =39:12=3.25:1 Hence goes to II box
v) 15 peaches to 7.5 lbs: =15:7.5=2:1 Hence goes to I box
i - I box
ii - II box
iii - II box
iv) - II box
v) - I box
Answer:
Since we assume that we don't know the population deviations we need to use a t test to check the hypothesis, and the best answer is:
B.t
Step-by-step explanation:
Notation
represent the mean for male king penguins
represent the mean for the female king penguins
represent the sample standard deviation for the sample male
represent the sample standard deviation for the sample female
sample size for the male penguins
sample size for the female penguins
t would represent the statistic
Hypothesis
We need to conduct a hypothesis in order to check if the male king penguins weigh more than female king penguins, the system of hypothesis would be:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
Since we assume that we don't know the population deviations we need to use a t test to check the hypothesis, and the best answer is:
B.t
Write and solve an equation of ratios:
900 students 45 teachers
------------------ = -----------------
x 110 teachers
Cross multiplying, we get (900)(110) / 45, or
so x = # of students in the high school = 2200 (answer)
Answer:
90%
Step-by-step explanation:
Let's call the percentage of students that read Time magazine by P(T), and the percentage of students that read U.S News and World Report by P(U). So, we have that:
P(T) = 0.63
P(U) = 0.51
P(T and U) = 0.24
To find the percentage of students that read either the Time magazine or the U.S.News and World Report magazine (that is, P(T or U)), we can use this formula:
P(T or U) = P(T) + P(U) - P(T and U)
So, we have that:
P(T or U) = 0.63 + 0.51 - 0.24 = 0.90
So the probability is 90%