answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
2 years ago
9

Compare a pay increase to the inflation rate. Assume that the inflation rate for the past year was 4 percent. You are worried th

at your pay is not keeping pace with your cost of living. Your average net pay this year is $2,225 per month. It was $2,176 last year. Based on this information, your average net pay per month increased ______________ %. (Round your answer to one decimal place.)
Mathematics
2 answers:
Hoochie [10]2 years ago
8 0

The New pay in current year is = $ 2225

The old pay in the last year was = $ 2176

percentage (%) increase formula = (new value- old value ) *100 / old value

which becomes,,

\frac{2225-2176}{2176} *100

which equals to 2.3% .

Hence, the average net pay per month increased is  2.3% .



Novosadov [1.4K]2 years ago
4 0

Answer:

percentage increase in salary = 2.3%

Step-by-step explanation:

given data:

This year monthly pay $2225

last year monthly pay $2176

change in monthly salary is  = this year salary - last year salary

                                               = 2225 - 2176 = 49

average average net pay increase in month  is given as

percentage increase = \frac{change\ in\ monthly\ salary}{last\ year\ salary} \100

percentage increase in salary = \frac{49}{2176} \times 100

percentage increase in salary = 2.3%

You might be interested in
A table costs $50 more than a chair. The cost of 6 chairs and 1 table is $750. The equation 6x + x + 50 = 750, where x is the co
never [62]

Answer:

The cost of a chair is $100

The cost of a table is $150

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What else would need to be congruent to show that STU is congruent to JKL by SAS? tysm! :)
lyudmila [28]

Answer:

Choice C.

Step-by-step explanation:

You already have two sides and two angles. Now you need the other two sides that include the angle. Choice C is correct.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Students in three levels of art classes participated in the regional art competition. The two-way table below shows the number o
irinina [24]
The relative frequencies, from least to greatest, would be:

The percentage of all entries painted by Art 1 students (14.33%), the percentage of Art 2 entries that were digital (22.02%), and the percentage of clay entries done by Art 3 students (25.32%).

Explanation
The percentage of clay entries done by Art 3 students:  There are 20 clay entries done by Art 3 students, out of 79 clay entries; 20/79 = 25.32%

The percentage of all entries painted by Art 1 students:  There are 43 entries painted by Art 1 students out of 300 total; 43/300 = 14.33%

The percentage of Art 2 entries that are digital:  There are 24 Art 2 digital entries out of 109 total Art 2 entries; 24/109 = 22.02%
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A pencil and a ruler cost $1.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost?
saveliy_v [14]
The pencil costs $0.25.

One way to deduce this is to divide 1.50 by 2 (equaling 0.75) and then subtracting .5 to get 0.25 because if it's $1 more, then the ruler would cost 0.75 + 0.5 and the pencil would cost 0.75 - 0.5, making a total of $1.50.

Another way is to make it an equation. Let's say the ruler is r dollars and the pencil is p dollars.
r + p = 1.50
r = p + 1.00
If we know these two equations, then you can substitute p + 1.00 in the 1st equation (instead of r). This gets us:
p + 1.00 + p = 1.50
You can simplify this into:
2p + 1.00 = 1.50
Then you subtract 1.00 from both sides:
2p = 0.50
And you divide 2 from both sides:
p = 0.25
Getting you the answer of:
The pencil costs $0.25

Hope this helps! :)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I see that your new product is available for 412.50 on the website. How much is it if I buy it in the store? The website is a 25
OverLord2011 [107]

Answer with explanation:

Price of Product on the Website = $ 412.50

It is given that, product is offered at a discount of 25% on the website.

Let actual price of product on the store = $ x

Writing the above statement in terms of equation

→Price at store - Discount= Price at Website

x-\frac{25\times x}{100}=412.50\\\\ \frac{75 x}{100}=412.50\\\\x=\frac{41250}{75}\\\\x=550

Price at store of that Product = $ 550

3 0
2 years ago
Other questions:
  • AC, DF, and GI are parallel. Use the figure to complete the proportion.
    6·2 answers
  • A group of 14 friends collects 0.7 pound of blueberries and decides to make blueberry muffins. They put 0.05 pound of berries in
    8·2 answers
  • Simplify: (-4a + b – 2c) – (3a + 2b –c)
    7·2 answers
  • Which algebraic expression is a polynomial? 4x2 – 3x + StartFraction 2 Over x EndFraction –6x3 + x2 – StartRoot 5 EndRoot 8x2 +
    12·2 answers
  • If the probabilities that an automobile mechanic will service 3, 4, 5, 6, 7, or 8 or more cars on any given workday are, respect
    12·1 answer
  • . In triangle JKL, ∠ J measures 25.8º, and ∠ K is a right angle. What is the measure of ∠ L?
    12·1 answer
  • 2 box plots. The number line goes from 1 to 11. For Jefferson Middle School recycled cans, the whiskers range from 1 to 9.5, and
    7·2 answers
  • If triangle VWZ is congruent to triangle XWY, find the length of YX.
    15·1 answer
  • Benito embroiders and sells T-shirts. The graph shows his profit as a function of the number of shirts sold. After selling a cer
    5·1 answer
  • A coach gives her players the option of running around their field twice or around their entire stadium once. The following diag
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!