S = d/t
st = d
t = d/s
The time going is t1.
The time returning is t2.
The total time is 4 hours, so we have t1 + t2 = 4
The speed of the current is c.
The speed going is 9 + c.
The speed returning is 9 - c.
t1 = 16/(9 + c)
t2 = 16/(9 - c)
t1 + t2 = 16/(9 + c) + 16/(9 - c)
4 = 16/(9 - c) + 16/(9 + c)
1 = 4/(9 - c) + 4/(9 + c)
(9 + c)(9 - c) = 4(9 - c) + 4(9 + c)
81 - c^2 = 36 - 4c + 36 + 4c
81 - c^2 = 72
c^2 = 9
c^2 - 9 = 0
(c + 3)(c - 3) = 0
c + 3 = 0 or c - 3 = 0
c = -3 or c = 3
We discard the negative answer, and we get c = 3.
The speed of the current is 3 mph.
I would say that the unfinished puzzle has more than one piece and the missing piece is only one, itself.
Answer: 6 hours
Step-by-step explanation:
18 ÷ 3 = 6 hours :)
The attached
graph tells me that the domain is [-k,∞) and the range of this function
is (-∞,c]. The correct
answer between all the choices given is the second choice or letter B. I am
hoping that this answer has satisfied your query about this specific question.
The ratio is 5:7 when you are dealing with total membership. In other words, out of every 7 members, 5 will be men and 2 will be women
The ratio will look like this
5:7 = x:735 change to a proportion
5/7 = x / 735 Cross Multiply
7*x = 5 * 735 Combine the right
7*x = 3675 Divide by 7
x = 3675/7 Divide
x = 525
Answer: 525 men