Answer:
95.4% of family vehicles is between 1 and 3 years old.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Mean, μ = 2
Standard Deviation, σ = 6 months = 0.5 year
We are given that the distribution of age of cars is a bell shaped distribution that is a normal distribution.
Formula:

P(family vehicles is between 1 and 3 years old)

95.4% of family vehicles is between 1 and 3 years old.
Company 1: f(x) = 0.25x² - 8x + 600
f(6) = 0.25(6²) - 8(6) + 600 = 9 - 48 + 600 = 561
f(8) = 0.25(8²) - 8(8) + 600 = 16 - 64 + 600 = 552
f(10) = 0.25(10²) - 8(10) + 600 = 25 - 80 + 600 = 545
f(12) = 0.25(12²) - 8(12) + 600 = 36 - 96 + 600 = 540
f(14) = 0.25(14²) - 8(14) + 600 = 49 - 112 + 600 = 537
company 2:
x g(x)
6 862.2
8 856.8
10 855
12 856.8
14 862.2
Based on the given information, the minimum production cost of company 2 is greater than the minimum production cost of company 1.
<span>As restaurant owner
The probability of hiring Jun is 0.7 => p(J)
The probability of hiring Deron is 0.4 => p(D)
The probability of hiring at least one of you is 0.9 => p(J or D)
We have a probability equation:
p(J or D) = p(J) + p(D) - p(J and D) => 0.9 = 0.7 + 0.4 - p(J and D)
p(J and D) = 1.1 - 0.9 = 0.2
So the probability that both Jun and Deron get hired is 0.2.</span>
Annually: Total Amount= $1,611.76 Interest Amount= $711.76
Semiannually: Total Amount= $1,625.50 Interest Amount= $725.50
Quarterly: Total Amount= $1,632.62 Interest Amount= $732.62
Answer:
Can u separate it?
Step-by-step explanation: