Answer:
Joy definitely does have enough soup for 22 people.
Step-by-step explanation:
Upper Bound: 285ml turn it to 0.285 L 10÷2=5
280ml :
Lower Bound: 275ml turn it to 0.275 L
Upper Bound: 6.75 L 0.5÷2=0.25
6.5 Litters :
Lower Bound:6.25 L
6.75÷0.275=24.54 or 25
6.25÷0.285=21.92 or 22
Answer:
He must get 33 hits in his next 46 times at bat to finish the year with a .400 batting average
Step-by-step explanation:
The player has already batted 134 times and will still bat 46 times. So in the end of the year, he is going to have 134 + 46 = 180 at bats.
How many hits does he need to have to hit .400?
This is 40% of 180, which is 0.4*180 = 72.
He has already 39 hits, so in his next 46 at bats, he will need 72 - 39 = 33 hits.
Answer:
The inglation rate can be calculated as:
R = ((year2 - year1)/year1 )*100%
A)
Year 1 = $132.00
Year 2 = $134.50
R = (($134.50 - $132.00)/$132.00)*100% = 1.89%
B)
Year 1 = $95.00
Year 2 = $97.50
R = (($97.50 - $95.00
)/$95.00
)*100% = 2.6%
C)
Year 1 = $100.00
Year 2 = $102.00
R = (($102.00 - $100.00
)/$100.00
)*100% = 2%
D)
Year 1 = $88.00
Year 2 = $89.25
R = (($89.25 - $88.00
)/$88.00
)*100% = 1.4%
E)
Year 1 = $115.50
Year 2 = $117.50
R = (($117.50 - $115.50
)/$115.50
)*100% = 1.7%
Then the order from least to greatest is:
D, E, A, C, B
Answer:
3 hours 20 minutes
Step-by-step explanation:
Together, the workers can assemble 9 + 6 = 15 products per hour. So the assembly of 50 products will take ...
(50 products)/(15 products/hour) = 50/15 hours = 3 1/3 hours
The two workers can assemble 50 products in 3 1/3 hours.