2.8 millimeter to meters is .0028 but to tell you, you didn't word the question correctly at there no such thing as expanded form
Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)
Answer:

Step-by-step explanation:
As in the triangle RST,

Because if in a triangle two angles equal one another, then the sides opposite the equal angles also equal one another.
Incenter is obtained by the Intersection of a triangle's three angle bisectors and it is equidistant from the three sides of the triangle.
So, RP and TP are the angle bisectors of ∠R and ∠T respectively.




Answer:
i) 60°
ii) 14.7 cm
Step-by-step explanation:
length of Arc BA = 8.4 cm
length of radius = 8 cm
angle AOC = 45°
BO = AO = CO = 8 cm
<u>i) What is the measure of Angle BOA </u>
= length of Arc BA / Radius
= 8.4 / 8 = 1.05 radians = 60.16° ≈ 60°
<u>ii) what is the length of arc BAC</u>
= radius * angle BAC * 
angle BAC = angle AOC + angle BOA
= 45° + 60° = 105°
hence length of arc BAC
= 8 * 105 * 
≈ 14.7 cm
Answer:
January had a higher z-score for sales on the 15th, and the value of that z-score was of 0.5.
Step-by-step explanation:
z-score:
In a set with mean
and standard deviation
, the z-score of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
January:
The mean daily sales for January was $300 with a standard deviation of $20. On the 15th of January, the shop sold $310 of yogurt. This means, respectively, that
. So



February:
The mean daily sales for February was $320 with a standard deviation of $50. On the 15th of February, the shop sold $340 of yogurt. This means, respectively, that
. So



January had a higher z-score for sales on the 15th, and the value of that z-score was of 0.5.