Answer:
78% probability that a randomly selected online customer does not live within 50 miles of a physical store.
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this problem, we have that:
Total outcomes:
100 customers
Desired outcomes:
A clothing vendor estimates that 78 out of every 100 of its online customers do not live within 50 miles of one of its physical stores. So the number of desired outcomes is 78 customers.
Using this estimate, what is the probability that a randomly selected online customer does not live within 50 miles of a physical store?

78% probability that a randomly selected online customer does not live within 50 miles of a physical store.
14 inch document....it is reduced to 0.6 times as long...
14 * 0.6 = 8.4 inches long
it is too small, so he enlarges it 1.4 times...
8.4 * 1.4 = 11.76 inches <===
Answer: 8x + 14
Step-by-step explanation:
3x + 2 + 3x + 2 + x + 5 + x + 5 = 2(4x + 7) = 8x + 14
Answer:
For this case, the first thing we must do is define variables:
x: number of hammers
y: number of wrenches
We write the system of inequations:
10x + 6y <= 120
x + y> = 14
Step-by-step explanation:
0.35+0.2+.25
=0.55+0.2
=0.57
=57/100 miles