Answer:
The ledger of Metlock, Inc.
March 31 Adjusting Entries
Sr. No Particulars Debit Credit
1 Depreciation Expense $1092
Accumulated Depreciation $ 1092
Depreciation for 3 months = $364*3= $ 1092
2. Unearned Rent Revenue 8060
Rent Revenue Earned 8060
Half of the unearned rent revenue was earned during the quarter.
3. Interest Expense $130
Interest Payable $ 130
Interest of $520 is accrued on the notes payable. For the quarter it will be
$ 520/4-=$ 130
4. Supplies Expense 2885
Supplies 2885
Supplies on hand total $1,105. Supplies were $ 3900. The amount of supplies used were $ 3900- $ 1015= $ 2885
5. Insurance Expense $1560
Prepaid Insurance $ 1560
Insurance expires at the rate of $520 per month. For the three months it would be $ 520* 3= $1560.
Answer:
the equivalent units of production is 250 units
Explanation:
The computation of the equivalent units of production is units under FIFO method is shown below:
= Opening inventory balance in units + additional units - ending inventory balance units
= 25 units + 275 units - 50 units
= 250 units
hence, the equivalent units of production is 250 units
We simply applied the above formula so that the correct value could come
And, the same is to be considered
Answer:
c.
Explanation:
the product is a "me-too" and contains no new technology or points of difference
Price skimming is a pricing strategy in which a marketer sets a relatively high initial price for a product or service at first, then lowers the price over time
Answer: the answer is false
Explanation: All the work contained within the work breakdown structure is to be identified, estimated, scheduled, and budgeted
Work breakdown team includes work to be executed by the project team to accomplish the project objectives and create the required deliverables,it also includes a visual tool for defining and tracking a project deliverable and all the small components needed to create it. breakdown structures should include about three levels of detail.
Answer:
P.Ed at p = 5 :- 0.26
Revenue maximising price = 8.5 ; Maximum Total Revenue = 1222
Explanation:
Price Elasticity of Demand shows responsive change in demand, due to change in price. P.Ed = ( dq / dp ) x ( p / q )
q = 216 - p^2
dq / dp = - 2p
P.Ed = dq / dp x ( p / q )
So, PEd = ( -2p ) x ( p / q )
[ (- 2p) (p) ] / [ 216 - p^2 ]
(- 2p^2 ) / ( 216 - p^2 )
Putting value of P = 5 in P.Ed
<u>- 2(25) </u>
216 - 25
= - 50 / 191
P.Ed = 0.26
Revenue is the total value of receipts from sale of goods & services. TR = p x q
q = 216 - p^2
TR = 216p - p^3
To find price maximising TR , we will derivate TR function with respect to 'p'
d TR / d p = 216 - 3p^2
d TR / d p = 216 - 3p^2 = 0
3p^2 = 216
p^2 = 216 / 3
p^2 = 72
p = √ 72
p = 8.5
Finding maximum revenue ; Putting price = 8.5 in TR function
TR = 216p - p^3
216 (8.5) - (8.5)^3
1836 - 614
1222