Answer:
The correct answer is $7,056.46
Explanation:
Giving the following information:
You want to save sufficient funds to generate an annual cash flow of $55,000 a year for 25 years as retirement income. How much do you need to save each year if you can earn 7.5 percent on your savings?
Final value= 55,000*25= 1,375,000
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
Isolating A:
A= (FV*i)/{[(1+i)^n]-1}
A= (1,375,000*0.075)/[(1.075^38)-1]= $7,056.46
The firm is not engaging in international trade is True.
(B) The firm is using a regional approach to international expansion.
<u>Explanation:</u>
When a company wants it's business to grow and expand in a new country it uses the regional approach. It is generally used when the company is quite established and it has a nice foothold in the country.
In the regional approach the business is first set up in the country and when it gains power it starts spreading across the borders to get a region as a whole.
Answer: $17.84
Explanation:
The following can be reduced.fromcthe question:
Total Assets = $848,000
Total Debt = $402,000
Total equity = Total asset - total debt
= $848,000 - 402,000
= $446,000
Outstanding Shares = 25,000
Value per shares:
= $446,000/25,000
= $17.84
Value of shares repurchased =$40,000
Number of shares repurchased:
= $40,000/17.84
= 2,242.15
= 2242 approximately
Number of shares outstanding:
= 25,000 - 2,242
= 22,758
Value of shares outstanding:
= $446,000 - 40,000
= $406,000
Price of Shares = Value of shares/number of shares
= $406,000 / 22,758
= $17.84
Answer: Perceptual barriers
Explanation: As the name suggests perceptual barriers refers to the barriers that are created out from the perceptions. In such barriers the receiver did not even try to understand the message with all his efforts and behaves carelessly.
In the given case, the employees of Teresa did not understand the message and state that they do. Therefore, the employees might be acting carelessly or have some other perception about their boss.
They could have a perception that asking too much questions might affect their image in the eyes of boss.
Hence from the above we can conclude that the correct option is B.
Answer:
Allocated MOH= $158,000
Explanation:
Giving the following information:
The standard direct labor quantity is 4 hours per lamp, and the company produced 9,800 lamps in January. This required 39,500 direct labor hours.
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 4*39,500= $158,000