Answer:
The answer to your question is the height of the lamp is 18.2 ft
Step-by-step explanation:
Data
Street lamp shadow = 31.5 ft
Street sign height = 8 ft
Street sign shadow = 14 ft
Street lamp height = x
Process
1.- To find the height of the lamp use proportions. In this kind of problem, we do not look for the length, but the shadow.
Street lamp height/street lamp shadow = street sign height/street sign
shadow
Substitution
x / 31.5 = 8 / 14
Solve for x
x = (31.5)(8) / 14
Simplification
x = 254.4 / 14
Result
x = 18.2 ft
Answer:
C. A bag of 15 marbles , with 9 marbles representing female students, has a marble drawn 4 times with replacement
Step-by-step explanation:
i took the test and got it right ;)
Inconsistent, they're parallel lines
<h3><u>Radius as function of volume is:</u></h3>

<em><u>Solution:</u></em>
<em><u>The volume of cone is given as</u></em>:

Where,
r is the radius
h is the height
From given,
height = 20 inches
From formula,

Rearrange , so that r is alone in left side of equation

Substitute h = 20

Thus, radius as function of volume is:

A DOT plot is not the best option as dots cannot represent the above data. It is represented in decimals and cannot be given in dots. The best way to measure the above data is to record it in bar graph or double bar graph. Pls mark BRAINLIEST as you told!.