Answer:
L' = 1.231L
Explanation:
The transmission coefficient, in a tunneling process in which an electron is involved, can be approximated to the following expression:

L: width of the barrier
C: constant that includes particle energy and barrier height
You have that the transmission coefficient for a specific value of L is T = 0.050. Furthermore, you have that for a new value of the width of the barrier, let's say, L', the value of the transmission coefficient is T'=0.025.
To find the new value of the L' you can write down both situation for T and T', as in the following:

Next, by properties of logarithms, you can apply Ln to both equations (1) and (2):

Next, you divide the equation (3) into (4), and finally, you solve for L':

hence, when the trnasmission coeeficient has changes to a values of 0.025, the new width of the barrier L' is 1.231 L
D. Teach the public energy conservation
Answer:
Solid
Explanation:
The plasma is the liquid part of blood, it is 90% and accounts for 55% of blood volume. It is what red blood cells, white blood cells, and platelets move around in. These cells remain solid within the plasma. I hoped this helped!
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
We need the power law for the change in potential energy (due to the Coulomb force) in bringing a charge q from infinity to distance r from charge Q. We are only interested in the ratio U₁/U₂, so I'm not going to bother with constants (like the permittivity of space).
<span>The potential energy of charge q is proportional to </span>
<span>∫[s=r to ∞] qQs⁻²ds = -qQs⁻¹|[s=r to ∞] = qQr⁻¹, </span>
<span>so if r₂ = 3r₁ and q₂ = q₁/4, then </span>
<span>U₁/U₂ = q₁Qr₂/(r₁q₂Q) = (q₁/q₂)(r₂/r₁) </span>
<span>= 4•3 = 12.</span>