Answer:
$13.20/hr
Step-by-step explanation:
A 10% wage increase would amount to 0.10($12) = $1.20. Adding this increase to the starting rate $12/hr results in $13.20/ hr.
A faster way in which to do this is shown below:
Wages after a 10% increase = (1.10)($12/hr) = $13.20/hr
The answer is b because no x-value can repeat.
The number of times the spinner landed on a space numbered greater than 4 = 167
Step-by-step explanation:
Step 1 :
Given,
Number of equal area spaces in the spinner = 6
Number of times the spinner was spun = 500
We need to find the number of times the spinner landed on a space numbered greater than 4
Step 2 :
Total number of outcome = 6
Favorable outcomes are = Numbers greater than 4 = 5,6
Total number of favorable outcome = 2
Therefore Probability that the spinner will land on a number that is greater than 4 is
= 
The number of times that the spinner landed on a space numbered greater than 4 = 500 ×
= 166.67 = 167 (rounded off to the nearest integer)
Step 3 :
Answer :
The number of times the spinner landed on a space numbered greater than 4 = 167
Answer:
0.3
Step-by-step explanation:
So 2.14 + 0.89 = 3.03
3.03 - 3 = 0.3
⭐ Answered by Foxzy0⭐
⭐ Brainliest would be appreciated, I'm trying to reach genius! ⭐
⭐ If you have questions, leave a comment, I'm happy to help! ⭐