Probability for male = 75/400 = 3/16
Probability for groups = 175/400 = 7/16
Probability for female = 150/400 = 3/8
There is a 3/8 probability of the song being sung by a female vocalist.
⭐ Please consider brainliest! ⭐
✉️ If any further questions, inbox me! ✉️
Answer:
B
Step-by-step explanation:
I think your answer will be B! Good luck :)
Answer:
<x = 31°
Step-by-step explanation:
m<BCA = m<GCJ (vertical angles)
m<BCA = 59° (substitution)
Since line KL is perpendicular to line FG, the angle formed at point B is 90°.
Therefore, m<ABC = 90°
m<BAC + m<ABC + m<BCA = 180° (sum of triangle)
m<BAC + 90° + 59° = 180° (Substitution)
m<BAC + 149° = 180°
m<BAC = 180° - 149°
m<BAC = 31°
<x = <BAC (vertical angles)
m<x = 31° (substitution)
Answer:
There will 7.75 by the end of may.
Step-by-step explanation:
All you have to do is multiply .25 to 31
Hoped this Helped
sorry if not
The correct answer would be 2x2+ 7x + 1, 3x2 + 8 and x2 + 36. These polynomials cannot be reduced to a lower degree where the factors are integers so they should be prime. The factors are as follows:
<span>2x2+ 7x + 1 -0.1492189406 and -3.350781059
5x2 – 10x + 5 1 and 1
3x2 + 8 1.632993162i and - </span>1.632993162i<span>
4x2 – 25 5/2 and -5/2
x2 + 36 6i and -6i</span>