Answer:
$495
Step-by-step explanation:
After the 5% raise, her weekly pay was ...
$550 × 1.05 = $577.50
If she works 35 hours for that pay, her hourly rate is
$577.50/35 = $16.50
Then, working 30 hours, her weekly pay will be ...
30 × $16.50 = $495.00
Answer:
1/5
Step-by-step explanation:
1. H+S=40
2. 19H+25S=922
From 1,
19H+19S=760
Subtract this from 2 to eliminate H,
19H+25S-19H-19S=922-760
6S=162
Solve for S, then use either equation to solve for H.
Answer:
Step-by-step explanation:
Let X be the number of tickets issued by a meter reader for parking-meterviolations can be modeled by a Poisson process with a rateparameter of five per hour.
X is Poisson with parameter =5per hour
a) the probabilitythat exactly three tickets are given out during a particular hour
=
b) the probabilitythat at least three tickets are given out during a particularhour
=
c) tickets we expect to be given during a 45-min period
=
Note: Poisson distribution is

Answer:
The Answer Is (C.)
Step-by-step explanation:
Hope This Helps :)
Have A Great Day :)