Answer:
28%
Step-by-step explanation:
To find the percentage, you first have to divide:
35 out of 125 Which is 35 ÷ 125 = 0.28
Then you must convert that into a percentage:
0.28 = 28%
Hope this helps you out! : )
Answer:
2h x (l+b)
2x10 X (12+10)
20 X 22
44 cm cube is your answer...
The actual quotient will be greater than 10 because 60 divided by 5 is 12, so the answer will be between 10 and 12, so it will be greater than 10
You could rewrite this as double brackets, as you are multiplying together two sets of two terms. It would then look like:
(8i + 6j)(4i + 5j)
and you can expand by multiplying together all of the terms
8i × 4i = 32i²
8i × 5j = 40ij
6j × 4i = 24ij
6j × 5j = 30j²
To get your final answer, you then just need to add together all of the like terms, and get 32i² + 30j² + 64ij
I hope this helps!
Answer:
For this case we have the following info related to the time to prepare a return

And we select a sample size =49>30 and we are interested in determine the standard deviation for the sample mean. From the central limit theorem we know that the distribution for the sample mean
is given by:
And the standard deviation would be:

And the best answer would be
b. 2 minutes
Step-by-step explanation:
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The central limit theorem states that "if we have a population with mean μ and standard deviation σ and take sufficiently large random samples from the population with replacement, then the distribution of the sample means will be approximately normally distributed. This will hold true regardless of whether the source population is normal or skewed, provided the sample size is sufficiently large".
Solution to the problem
For this case we have the following info related to the time to prepare a return

And we select a sample size =49>30 and we are interested in determine the standard deviation for the sample mean. From the central limit theorem we know that the distribution for the sample mean
is given by:
And the standard deviation would be:

And the best answer would be
b. 2 minutes