If there is a 20% discount of a 250$ microwave, then price will be 200$. That is because 20% of 250 is 50, so you subtract 50 from 250, and get your answer: 200$.
Hope I was able to help. If you need any more help, please let me know and I will assist you.
<span> the probability that she rolls an odd number AND and pulls a red chip
so it is = Prob(odd no) * Prob(red chip)
Prob(odd no) for a fair die = 1/2
Prob(red chip) = red chip / total chip = 2/(2+1) = 2/3
so the ans is 1/2 * 2/3 = 1/3
</span>
I don’t really understand this question so I will try to figure it out later
Answer:
a)
We know that the total cost for the 150 shirts (plus a flat-rate of $25) is $1,825.
First, let's find how much costs each shirt.
First, the total cost of the shirts alone (neglecting the flat-rate) is:
$1,825 - $25 = $1,800
Then each shirt costs equal to the quotient of the cost and the number of shirts:
$1,800/150 = $12
Each shirt costs $12.
Then if you order T shirts, the total cost will be the flat-rate of $25 plus T times $12. The equation is:
C(T) = $25 + T*$12
b) C represents the cost
T represents the number of shirts ordered.
c) The initial value is the constant value, in this case, is $25
The rate of change is the coefficient that multiplies the independent variable (T), in the equation the rate of change is $12.
Answer:
3.00
Step-by-step explanation:
USL = 350+18 = 368
z = (USL-Mean)/6*σ = (368-350)/6*σ
σ = 3/0.9999966 = 3.00 (approx)