Average acceleration: ( v - v o ) / Δ t
v = 0 m/s, v o = 20 m/s, Δ t = 3.5 s
a (average) = ( 0 m/s - 20 m/s )/3.5 s = - 20 m/s / 3.5 s =
= - 5.7142857 m/s² ≈ - 5.71 m/s²
Graph B represents the function g(x)=x^3-2 Graph C represents the function h(x)=2x^3
The tangent of a given circle is perpendicular to the radius a the point called point if tangency. The radius of the circle is perpendicular to the tangent at the point of tangency. This property is especially useful in cases where the radius that connects to the point of tangency forms a part of right angle because the pythagorean theorem and trigonometry apply to right angles.
Answer: .93
Step-by-step explanation: .9, .93, or .929
We know that the number of workers doubles every week.
This implies that the number of workers of the previous week is exactly half of the current one's.
So, it took 11 weeks for the factory to be at half capacity.