Answer:
P(t) = 10t - 400
Step-by-step explanation:
Selling price of each ticket = $10
Cost of setting up the dance= $400
Profit = Revenue - cost
Revenue = price × quantity
Revenue that will maximize profit = 10t
where t= quantity of tickets that maximises profits
Cost = $400
Profit(t) = Revenue - cost
P(t)= 10t - 400
Answer:

Step-by-step explanation:
The volume V of the fountain is equal to:
V = L*W*h
Where L is the lenght of the fountain, W is the width of the fountain and h is the high of the fountain
We already know that h is equal to x. On the other hand, if we cut a square with side of length x, L and W are calculated as:
L = 18 - 2x
W = 12 - 2x
So, replacing L, W and h on the equation of the volume, we get:
V = (18-2x)*(12-2x)*x
Finally, simplifying the function we get:


Answer:
P(A) = 3/10
P(B) = 7/30
P(A and B) = 2/15
P(A/B) = 4/7
No P(A/B) ≠ P(A)
No, events A and B are not independent events.
Ok so our two variables will be:
x=age y=price
Our equation is:
y= -3000x + $25,635
<span>Total mass contains 320g copper. How many parts of 16g copper are there of the total mass of 320g copper? 320/16 = 20. There are 20 portions of 16g copper.
(320/16) * 3 = 60g
There are 60g of zinc in the compound.</span>