answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shtirl [24]
2 years ago
5

If a company sells red, blue, and white tents at a ratio of 5:3:1 and they sell 1,350 tents in one month,

Mathematics
2 answers:
VARVARA [1.3K]2 years ago
7 0
Red: (5 x 1,350)/9 = 750

Blue: (3 x 1,350)/9 = 450

White: (1 x 1,350)/9 = 150
AveGali [126]2 years ago
7 0

If a company sells red, blue, and white tents at a ratio of 5:3:1 and they sell 1,350 tents in one month, how many of each color tent were sold?

You might be interested in
Maya shaved her head and then began letting her hair grow.
Brums [2.3K]

Answer:

Maya grows hair

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELPP!! Jason and his parents reside in Florida and have a pre-paid college plan. They are
Svetlanka [38]
A money market account or a Roth IRA
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Find a linear equation to model this real-world application:
SSSSS [86.1K]

The linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650

<em><u>Solution:</u></em>

Let "x" be the units produced in a month

It costs ABC electronics company $2.50 per unit to produce a part used in a popular brand of desktop computers.

Cost per unit = $ 2.50

The company has monthly operating expenses of $350 for utilities and $3300 for salaries

We have to write the linear equation

The linear equation to model the company's monthly expenses in the form of:

y = mx + b

Cost per unit = $ 2.50

Monthly Expenses = $ 350 for utilities and $ 3300 for salaries

Let "y" be the total monthly expenses per month

Then,

Total expenses = Cost per unit(number of units) + Monthly Expenses

y = 2.50(x) + 350 + 3300\\\\y = 2.5x + 3650

Thus the linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650

3 0
1 year ago
Patrick decided to run every day to keep himself healthy. He ended up running
Over [174]

Answer:

Well, you gotta take the amount a person runs per day and multiply by seven to see how much they ran per week, i dont have a value so its not possible to answer the quistion.

5 0
2 years ago
5. You deposit $300 in an account Urat pays 1.48% annual interest. What is the balance after 1 year if the
kirill [66]

Answer:

The correct option is (A) $304.47.

Step-by-step explanation:

The formula to compute the future value (<em>FV</em>) of an amount (A), compounded daily at an interest rate of <em>r</em>%, for a period of <em>n</em> years is:

FV=A\times [1+\frac{r\%}{365}]^{n\times 365}

The information provided is:

A = $300

r% = 1.48%

n = 1 year

Compute the future value as follows:

FV=A\times [1+\frac{r\%}{365}]^{n\times 365}

      =300\times [1+\frac{0.0148}{365}]^{365}\\\\=300\times (1.00004055)^{365}\\\\=300\times 1.014911\\\\=304.4733\\\\\approx \$304.47

Thus, the balance after 1 year is $304.47.

The correct option is (A).

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Find the vertex, focus, directrix, and focal width of the parabola. <br><br> x2 = 20y
    13·2 answers
  • What is the following sentence written as an expression add the product of 3 and 6 to 4
    13·1 answer
  • Use the drop-down menus to choose steps in order to correctly solve 4k−6=-2k−16−2 for k .
    8·1 answer
  • Use f(x)=1/2x and f^-1(x)=2x to solve the problems f^1(-2), f(-4), f(f^-1(-2)?
    10·2 answers
  • Maridel wants to find out how many of her classmates plan to come to the next football game. There are 800 students in her schoo
    11·2 answers
  • A random sample of 8 recent college graduates found that starting salaries for architects in New York City had a mean of $42,653
    13·1 answer
  • An ant arrives at the snail’s starting position at time minutes and follows the snail’s path. During the interval minutes, the a
    9·1 answer
  • A recipe that makes 4 servings calls for Two-thirds cup of flour. How much flour is required to make 20 servings? 6 cups 3 and o
    10·2 answers
  • Juan runs a company that makes pens. He notices that 1 out of every 9 pens are faulty. He uses a standard deck of cards to model
    11·2 answers
  • On Monday Headley paid $1.70 for two of coffee and one doughnut, including the tip. On Tuesday he paid $1.65 for two doughnuts a
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!