A)
total of balls = 8+6+10= 24 balls
3/24= .125 and it is 12.5 % that one of the orange balls is 5 because it is an odd number.
B)
4/24 =.167 0r 16.7% that of the gray balls is numbered 8.
Answer:
The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Step-by-step explanation:
With the weekly average we can estimate the daily average for customers, assuming 7 days a week:

We can model this situation with a Poisson distribution, with parameter λ=108. But because the number of events is large, we use the normal aproximation:

Then we can calculate the z value for x=100:

Now we calculate the probability of x>100 as:

The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Complete question:
Para ingresar a la Universidad del Chocó se aplica una prueba de razonamiento que consta de 30 preguntas. Por cada respuesta correcta se asignan 5 puntos y por cada incorrecta (o no contestada) se restan 2 puntos. Si un participante obtuvo un puntaje de 94 puntos, ¿cuantas preguntas respondió bien?
Responder:
número de respuestas correctas = 22
Explicación paso a paso:
Dado lo siguiente:
Número total de preguntas = 30
Deje respuestas correctas = y; Respuestas incorrectas = n
Marca otorgada por y = 5
Marca deducida por n = 2
Si el total de preguntas = 30; luego
y + n = 30 - - - - (1)
Puntuación total obtenida = 94; luego
5y - 2n = 94 - - - (2)
De 1),
y + n = 30
y = 30 - n
Sustituya y = 30 - n en equ (2)
5 (30 - n) - 2n = 94
150 - 5n - 2n = 94
150 - 7n = 94
-7n = 94-150
-7n = - 56
n = 56/7
n = 8
Sustituir n = 8 en (1)
y + n = 30
y + 8 = 30
y = 30 - 8
y = 22
y = número de respuestas correctas = 22
n = número de respuestas incorrectas = 8
<span>5x²y + 2xy² + x²y
Combining like terms would be
6x²y + 2xy²
The two terms are now unique and cannot be combined any further. </span><span>
</span>